Zamek Królewski na Wawelu wraz z wawelskim wzgórzem to jedno z miejsc o największym znaczeniu historycznym i kulturalnym w Polsce. Siedziba królów i symbol polskiej państwowości. Jedno z najważniejszych muzeów w kraju, przechowujące cenne obrazy, grafiki, rzeźby, tkaniny, wyroby złotnicze, militaria, porcelanę i meble. W komnatach eksponowane są słynne arrasy Zygmunta Augusta i wspaniałe renesansowe malowidła włoskie z kolekcji Lanckorońskich, a wawelskie zbiory sztuki wschodniej obejmują największą w Europie kolekcję namiotów.
25 października 2019 r. klasy szóste wzięły udział w zajęciach odbywających się na Parterze i w komnatach Reprezentacyjnych Zamku Królewskiego na Wawelu. Na przykładzie zamkowych komnat uczniowie poznali przeznaczenie i wystrój pałacowych wnętrz. Zapoznani zostali z organizacją dworu królewskiego, jego rangą i znaczeniem. Mieli możliwość podziwiania z bliska arrasów wawelskich zamówionych, zakupionych i sprowadzonych przez Zygmunta II Augusta z Brukseli, będącej w XVI wieku głównym ośrodkiem tego typu tkactwa. Poznali też ich ciekawą historię. Król Zygmunt August przekazał arrasy Rzeczypospolitej w swoim testamencie i od w. XVI należały one do Skarbca Koronnego. W 1795 zostały zrabowane i wywiezione do Rosji, skąd wróciły na podstawie Traktatu Ryskiego w latach 1922-1928. Podczas drugiej wojny światowej ewakuowano je i przewieziono przez Rumunię, Francję i Anglię do Kanady. Na Wawel powróciły w 1961 r. Arrasy to obecnie niemal jedyna pozostałość pierwotnego wyposażenia wnętrz zamku wawelskiego.
Uczniowie pełni wrażeń obejrzeli jeszcze dziedziniec zamkowy i piękną katedrę z Kaplicą Zygmuntowską i pożegnali Kraków, miasto koronacji królów polskich. (D. L.)